Peníze patří lidu
ne mezinárodním bankéřům

 Mark Anderson

Prvořadou otázkou ohledně Federální rezervy je: „Co bychom měli udělat s tímto vetřelcem, který se zmocnil ústavní povinnosti Domu reprezentantů vytvářet peníze a regulovat jejich hodnotu?“ Jak AFP (American Free Press) oznámil na straně 2 svého vydání z 25.10.2010 (č. 43), několik komentátorů a aktivistů, v tomto roce stého výročí zrození koncepce Fedu na Jekyll Island, uvažuje o tom, jak pokračovat v letech po Fedu.

AFP se obšírně soustředil na monetární reformu a zjistil, že existují dvě myšlenkové školy o tom, co udělat s Federálním rezervním systémem: Znárodnit ho, což může zachovat některé jeho komponenty; nebo ho rozpustit a nenechat nic.

Mickey Paoletta, který vede Centrum občanské reformy, které učí o bankovnictví a dluhu, byl obzvláště odhodlaný, když byl kontaktován AFP.

 „Můj názor je, že by měl být zrušen – každý čtvereční palec,“ řekl. Nechme raději, aby Kongres vytvořil (veřejnou) monetární komisi, která bude přímo zodpovědná Domu (reprezentantů).“ Objasnil, že federální vláda místo toho, aby si půjčovala peníze od soukromých bankéřů na úrok, by vytvářela vlastní peníze přímo bezúročně – „v hodnotě hrubého domácího produktu (HDP) plus - mínus 3%.“ Tato komise by dohlížela nad vytvářením peněz vládou.

Tyto peníze by podle tohoto scénáře byly podle Paoletty „odolné inflaci“, protože by se dbalo na to, že množství peněz nepřekročí množství zboží a služeb do té míry, aby to spustilo peněžní inflaci.

 Na související otázku, zda svět bez Fedu bude zahrnovat zlatý standard, Paoletta odpověděl, Oni kontrolují zlato,“ s odkazem na schopnost globálního bankovního kartelu manipulovat se zásobami a hodnotou zlata, které by krylo měnu.

Vedoucí Amerického monetárního institutu (AMI) Steven Zarlenga AFP při více než jedné příležitosti řekl, že znárodnění je cesta, kterou je třeba se vydat. Již dříve řekl, že znárodnění je v podstatě to samé jako „ukončení“ Fedu. Roční rally „Ukončete Fed“ začala napříč Státy v listopadu 2008. Aktuální návrh zákona na ukončení Fedu (HR 2755) byl předložen dříve v témže roce, ale neprošel díky nedostatku kongresových sponzorů. Různé verze návrhů zákonů, které měly zjednodušit audit Fedu, brzy následovaly. Konečně, Obama podepsal omezený audit Fedu zahrnutý do návrhu zákona o reformě Wall Streetu, čímž zákon nabyl platnosti.

Bývalý předseda U.S. Taxpayers Party Denis James řekl, že znárodněním „můžete ukončit stejnou věc s jiným názvem.“

Myšlenka znárodnění Fedu má jistý „háček“, který shledává nepříjemným.

Paoletta varoval, že si umí představit, že Rada guvernérů Fedu, jejíž vytvoření bylo malým kompromisem zakladatelů Fedu, aby si získali důvěru veřejnosti v prvních dnech, by znárodněním zůstala nedotčená. Na otázku ohledně osudu Fedu, bývalý člen štábu AFP Tony Blizard, odpověděl, že jedině vláda by měla vytvářet peníze a tečka. „Udržovat vládu mimo bankovní byznys a bankovnictví mimo tvorbu peněz,“ řekl. Pokud jde o znárodnění nebo rozpuštění Fedu, Blizzard odpověděl, „Ani jedno. Ať pokračuje v činnosti, ale pouze jako běžná banka s novými pravidly. Když vláda nebo banky mají schopnost jak vytvářet peníze, tak je půjčovat, říkáte si o potíže, které máme dnes.“

Ale Paoletta řekl, že znárodnění znamená, že Fed, ačkoli pravděpodobně oslabený, „by se stal součástí vlády.“ On vidí tuto volbu příliš riskantní, protože „příšera“ dosud žije.

Yves Jacques, obhájce monetární reformy Sociální kredit, nazývá znárodnění „kouřovou clonou“ a dodává, „USA by vlastnily jen budovu se stejnými starými lidmi (soukromými bankéři), kteří by dělali stejné věci. Pokaždé, když mluví o znárodnění bank, peníze nejsou dány do služeb lidu. Peníze patří lidu; vláda má být pouze správcem.“

Článek z podzimu 2010 v nezávislých britských novinách UK Column poznamenává, že soukromá Bank of England, založená roku 1694, byla znárodněna v roce 1946. „Banka ztratila část své provozní nezávislosti, ohledně monetární politiky, ale stále funguje jako nezávislá komerční banka s jinými zákazníky než je britská vláda. V roce 1998 jí byla vrácena úplná nezávislost,“ vysvětlil Column. Bank of England „dosud pracuje v utajení“ – a má komerční zájmy takové, jako hlava státu a zahraniční vlády – „jak tomu bylo vždy,“ pokračoval Column. „V žádném případě není zodpovědná daňovým poplatníkům.“

Mark Anderson je dlouholetý novinář, který nyní pracuje jako zástupce šéfredaktora  pro American Free Press. Spolu se svou ženou Angie poskytuje mnoho fotografií událostí pro AFP. Mark vítá vaše komentáře stejně jako vaše příběhy. Můžete mu poslat email na  truthhound2@yahoo.com.

http://www.americanfreepress.net/html/peoplesmoney_112310.html

 

Překlad: Ladislav Kopecký