Polopatické vysvětlení současné ekonomické krize


Vážení přátelé,
pokud máte problém pochopit současnou celosvětovou finanční krizi, věnujte prosím pozornost následujícím řádkům. Po jejich přečtení doufám vše pochopíte.

V Indii do jedné vesnice přijel zámožný muž a oznámil vesničanům, že vykupuje ve velkém opice a za každou dá 3 dolary. Vesničané věděli, že v okolí je mnoho opic, a tak přestali hospodařit na své půdě a všichni šli chytat opice.
Muž opravdu koupil stovky opic za dohodnutou cenu. Ale počet opic v přírodě se drasticky snížil. Tím vesničané polevili v úsilí a vrátili se k farmaření. Na to muž zareagoval oznámením, že bude vykupovat opice po 7 dolarech. Toto znovu vyburcovalo vesničany a ti opět začali chytat opice.
Ale počty opic se zase drasticky snížily a lidé se vrátili na své farmy. Muž zvýšil nabídku na 10 dolarů, ale již bylo velmi těžké chytit nějakou opici.
Muž tedy oznámil, že bude kupovat opice za 50 dolarů za kus, a protože musí na čas odjet do města, bude ho zastupovat jeho asistent, který bude jeho jménem opice vykupovat.
Jakmile muž odjel, asistent svolal vesničany a řekl:"Podívejte se, v těchto klecích je 5 tisíc opic, které muž od vás koupil. Každá má teď cenu 50 dolarů. Já vám je prodám za 30 dolarů a až se šéf vrátí z města, vy mu je můžete prodat po 50 dolarech.
Vesničané tedy dali dohromady všechny svoje úspory a půjčili si dokonce i od lidí z jiných vesnic a všechny opice skoupili.

Od té doby už ale nikdy neviděli ani šéfa, ani jeho asistenta.Pouze opic a lidí bylo bylo všude okolo jako na začátku. Jejich peníze ale už měl někdo úplně jiný.

Pochopiili jste již, prosím, jakým způsobem se v podstatě a dokola bohatne na Wall Streetu!?!